Sepetiniz

Bizi Şimdi Arayın: 0 (216) 594 82 21

Aynı Gün Kargo

Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır ? 1

Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sizde masaüstü bilgisayarınızdan gelen o kötü sesten sıkıldınız değil mi? Aslında tek hal çaresi bilgisayarı temizlemekten geçiyor. Her gün aklımıza gelen ama hiç bir vakit yapmadığımız bu temizliği şimdi yapmanın tam dönemleridir. Bilgisayarlar yaşam alanlarına dönüştürüldükleri için, üzerinde her türlü maddeyi bulabileceğiniz klavyeler, toza boğulmuş kasa ve işlemci fanları tamamen birer mikrop üretim çiftliğini çağrıştırıyor. Dışta kalan parçaların temizliği rahat olsa da, bilgisayar kasasının içini temizlemek insanlara zor geliyor yada korkutuyor. Aslında zannedildiği kadar zor ve korkulacak bir şey değil, tek yapmanız gereken ne yapacağınızı biliyor olmanızdır. Bir bilgisayar nasıl temizlenir aşamalar halinde onu anlatacağız.

Bilgisayar Dış Temizliği
Dış temizlik, bilgisayar kullanan veya kullanmayan her insanın yapabileceği bir temizliktir. Sadece dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kullanılan temizlik malzemeleri olacaktır. Öncelikle sizlere hangi malzemeleri kullanacağımızdan bahsedeceğim. Yanınızda bulunması gerekenler; bir adet kuru ve bir adet nemli olmak suretiyle iki adet yumuşak yüzeyli bez olması yeterlidir. Ekran camını silmek için şayet LCD monitör kullanıyorsanız, cam-sil ve benzeri ürünler sakın kullanmayın zira etil alkol LCD ekranın yüzeyinde bozulmalara sebebiyet verebilir. LCD ekranlar için bilgisayar malzemesi satan yerlerden özel temizleyiciler edinebilirsiniz. Temizliğe başlamadan önce; bilgisayarın kasasından tüm parçaları sökün ve hepsini yerlerinden çıkartın. Ilk olarak nemli bez ile sildikten sonrasında arkasından kuru bez ile kurulayın. Klavyenizin bir fotoğrafını çektikten sonra, tuşlarını teker teker çıkarıp altlarını temizleyebilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra kasa içi temizliğe geçeceğiz. Unutmadan; klavyedeki tuşları sökerken tırnaklarını kırmamaya dikkat edin.

Bilgisayar İç Temizliği
Kasa içi temizlik konusunda harbiden bir kaygınız olmasın. Eğer kendinizden emin değilseniz, parçaları çıkarmadan ilkin teker teker fotoğraflayabilir yada parçalara numaralar verebilirsiniz. İlk ilkin kullanmamanız ihtiyaç duyulan malzemeler; aseton, etil alkol, metil klorid asit içeren temizleyicilerdir. Bu maddeler devrelere ciddi zararlar verebilir. Kullanacağınız malzemeler ise; yeniden biri kuru biri nemli olmak üzere iki tane bez, bir el süpürgesi ve fan temizliği için ise; bir dış fırçası yeterli olacaktır. Özel olarak satılan temizleyicileri de kullanabilirsiniz. İlk önce tüm elektriksel bağlantılarını çıkarıyoruz. Kasamızın kapaklarını açıyoruz ve öncelikle optik sürücülerimizi, hard diskimizi soketlerinden söküp kasa dışına çıkartıyoruz. Sonra kasamızda bulunan işlemci fanı hariç bütün fanları ve güç kaynağını söküp çıkartıyoruz. Ardından ise RAM, ekran kartı ve haiz olduğumuz öteki kartları ana karttan ayırıyoruz. Şimdi CPU ‘u fanı çıkartmamız gerekli, ilk ilkin yanlarında veya üzerinde bulunan mandalları kaldırmanız lazım. ‘’ Tık ‘’ sesini duyduğunuz an yavaşça yukarı doğru çekiyoruz. Eğer bir güçlük yaşıyorsanız, kaldırmayı unuttuğunuz bir mandal olabilir. Eğer bu işlemi de hallettiysek, kasamızın içerisindeki el süpürgesi desteği ile ana karta zarar vermeden alıyoruz. Sonrasında nemli bez ile kasa içini sildikten sonra, işlemcimizin üstünde bulunan termal macunun durumuna bakıyoruz. Eğer termal macun kurumuş ve yetersiz ölçüde ise hafifçe hareketlerle macunu temizliyoruz. Şimdilik kasanın gövdesi ile işimiz sonlanmış oldu ve parçalara geçeceğiz. İlk ilkin ilk söktüğümüz; optik sürücü ve hard diski temizleyerek kasadaki yerlerine koyuyoruz. Sonrasında fanlarda toz oldukca ise tekrar el süpürgesi ile kabasını aldıktan sonra diş fırçası ile içlerini yavaş yavaş temizliyoruz. Sonrasında ise kartlarımızı ve güç kaynağını temizleyerek, parça temizleme işini sonlandırıyoruz. Ana kartın üstünde takılıyken temizlediğimiz işlemci üzerine birazcık termal macun sürüyoruz ve CPU fanımızı takıyoruz. Fanın mandallarını kapatıp ana kartta gereken pinler ile bağlantısını sağladıktan sonrasında teker teker kartları takıyoruz ve güç kaynağını sokup diğer fanlarımızı taktıktan sonrasında kasayı kapatıyoruz.
Bazen soğutucu finleri fanı ayırdıktan sonra yıkandığını biliyoruz. Ciddi tozlanmış ve tozun balçık haline gelmiş olduğu durumlarda ciddi performans problemi yaşamamak için yapılabilir. Herkeste muhtemelen bir hayret olmuştur, bu kasadan bu kadar kir ve toz iyi mi menfaat demişizdir. Aslında bu temizliği 2 ayda bir yaptığımız takdirde hem kullandığımız parçalar uzun ömürlü olur bununla birlikte performansta bir düşme gözlenmez. Sanıldığı kadarda oldukça kolay ve bu temizlik işlemi için maddi bir harcamaya da gerek yok.

Şim her şey sona erdi demeden ilkin aşağıdaki öneriler doğrultusunda kontroller tecrübe edelim.

– cpu fanı rahatça dönüyormu? Dönmüyorsa fanı derhal değiştirin.

-soğutucu fin cpu üzerine oturmuşmu ? Eğer macun yeterli değil ve finler oturmamışsa bilgisayarınız aniden kapanır. Açarsınız bir süre sonra yine aniden kapanır !

-Kablolar doğru soketlere takılmışmı ?

-Temizlik sonrası ortaya çıkan nem tamamen gitmişmi ?

Not: sonrasında monte edemeyeceğiniz parçaları sökmeyin(ana kart üzerinde ki jumperlar vb.) . Elektrik konusunda dikkatli olun. Sökme ve takma işlemleri öncesinde sistemde elektrik olmadığına emin olun. Eğer hala bu mevzuda şüpheleriniz varsa bu işi için bir bilenden yardım isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Aynı Gün Kargo

İade ve Geri Dönüş

İade Garantisi

Kapsamlı Garanti

Ustalık ve yedek parça Garantisi

100% Ödeme Güvenliği

256Bit Şifreme 3D Güvenlik